Kassari

Kaart Kassari saar, pindalaga 19,3 km2, asub Hiiu maakonnas Käina vallas.
Kassari on saar Väinameres, mis on Hiiumaaga tammteedega ühendatud. Oma suuruselt on ta viies saar Eestis. Saarel on 4 küla: Esiküla, Taguküla, Kassari ja Orjaku. Kassari saarele saab Hiiumaalt sõita  mööda Orjaku või Laisna tammteed ning Orjaku ja Kassari sadama kaudu.
Kassari on  tuntud suvituspiirkond. Tuntuim supelrand asub  ligi 1 km pikkuselt saare lõunarannikul, mille kaldavesi on üks soojemaid Eestis. Supelrannast edasi lookleb kaugele merre pikk kiviklibune Sääretirp, mis jätkub vee allgi. Hiiumaa ja Kassari saare looduskauneima kohana on see saanud üheks turistide meelispaigaks. Imeilusat vaatepilti ja talvemõnude nautimist võimaldab ka talvine Kassari.
Loodushuvilised kohtavad Kassaris liigirikkaid puis- ja rannaniite, okas- ja lehtpuusalusid ning kadastikke. Hiiumaast eraldab Kassarit Käina laht, mis on Hiiumaa linnurikkamaid paiku. Linnustikuga aitab tutvuda Orjaku mäele ehitatud linnuvaatlustorn. Selle vahetus läheduses saab matkata Orjaku muuli matkarajal või Orjaku looduse õpperajal.
Kassari saarel asub Hiiumaa Muuseum, kirjanik Aino Kalda suvemaja. Saarel on ainuke paekivist ja rookatusega kabel Eestis, mille aeda on maetud Marie Underi vanavanemad.
Kassari saart väärtustab kultuurilooliselt tihe seotus kirjanike, kunstnike ja teiste loomeinimestega. Sagedane Kassari saare külaline oli teatrimees Voldemar Panso.